معاونت پژوهشی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

green

معاونت تحقیقات و فناوری - دانشگاه علوم پزشکی فسا

ابتدا وارد سایت www.SCImagojr.Com شده

این وب سایت به معرفی شاخصی به نام SJR میپردازد و به صورت تکنیک مجسم سازی به شما کمک میکند تا جایگاه هر ژورنال را از هر کشوری که مدنظرتان میباشد در ذهنتان مصور سازی نماید. این وب سایت تمام اطلاعات خود را از اسکوپوس میگیرد.

این شاخص بیان میکند که تمام استنادات ارزش یکسانی ندارند و همگی برابر آنچه خلق شده اند نیستند و زمینه موضوعی، شهرت و کیفیت مجله اثر مستقیم بر آن دارد.به این معنا که استنادات از یک منبع با SJR بالا، قدرتمندتر از استناد از یک منبع با SJR پایین است.

این معیار هم شمار استنادات دریافتی یک مجله و هم اهمیت و اعتبار مجله ای که استناد از آن می آید را محاسبه میکند و بیشتر برای مجلات بسیار بزرگ و ناهمگن کاربرد دارد.

اگر بر روی تصویر زیر کلیک کنید تمامی ژورنال ها را به صورت نقطه ای در اختیار شما میگذاردکه در آن ساختار علم را بر اساس میزان استنادات تصویر سازی مینماید، که لیست ژورنال های معروفتر به صورت پیش فرض وجود دارد اما اگر مجله ای که در جستجوی آن هستید در لیست وجود نداشت طبق تصویر بعدی میتوانید در منوهای موجود اطلاعات مجله تان مثل کشور، عنوان مجله یا حیطه موضوعی را وارد کرده و سپس جستجو کنید.

 01

 

01 2

حال در صفحه اصلی، با انتخاب بخشی که در سمت راست صفحه وجود دارد لینکی از کانال های مهم خبری که با این وب سایت در گذاشتن اخبار علمی مشترک هستند، در اختیارتان قرار میگیرد که در آن امکان انتخاب کشور مورد نظرتان میسر می باشد.

 

 03 1

 

03 2

 

در این بخش میتوانید موسسات و ارگان ها و صفحات وب را چه به صورت دولتی چه خصوصی، از نظر نوآوری، میزان بازدید، ضریب فناوری و ... در کشور مورد نظرتان با یکدیگر مقایسه نمایید. تعداد موسسات بین عدد 1 تا 733 متغیر است که رنگ هر کشور بر روی نقشه بیانگر عدد تقریبی تعداد موسسات موجود در آن کشور می باشد.

برای مثال میتوانید موسساتی که در زمینه بهداشت و سلامت در ایران فعالیت میکنند از نظر میزان نوآوری با یکدیگر مقایسه نمایید.که در لیست نتایج دو موسسه، که یکی انستیتو پاستور و دیگری وزارت بهداشت میباشد ظاهر شده و ضریب فناوری هر دو را در اختیارتان قرار میدهد.

04

 

04 2

 

04 3

 

با انتخاب هر یک از گزینه های زیر امکان جستجوی لیستی به صورت پیش فرض، جستجو با نام مورد نظر و امکان جستجوی مقایسه ای در دسترس شما قرار می گیرد.

 

05

 اولین گزینه از لیست مورد نظر Journal Ranking است که به شما امکان مشاهده هر ژورنال دلخواه را به همراه اطلاعات آن مثل SJR ، Total Citation, H- Index ، و سایر ویژگی های مجله در اختیارتان قرار میدهد.

شما با استفاده از هرکدام از منوهای موجود میتوانید نتیجه جستجوی خود را محدود کنید. مثلا حیطه موضوعی یا کشور یا سال مورد نظرتان را خودتان وارد نمایید. و در صورتی که سیستم شما دارای برنامه فلش پلییر باشد تمامی اطلاعات مربوط به زورنالها را به صورت نموداری نیز برای شما به نمایش میگذارد.

برای مثال با انتخاب ژورنال شماره 7 اطلاعات زیر را مشاهده مینمایید:

 

06

 

در این شکل مشاهده می نمایید که ژورنال مورد نظر در بین سالهای مختلف در کدام یک از دامنه های ارزشی Q1 تا Q4 قرار گرفته است. چه سالهایی را تحت پوشش قرار میدهد و ناشر این ژورنال چه موسسه ای میباشد.

07

 

اولین نمودار نشان میدهد که این زورنال در طول سالیان مختلف دارای چه مقدار SJR بوده و میزان استنادات به ازای هر مدرک موجود در این ژورنال را نیز با رنگی متفاوت نشان میدهد. علاوه بر آن شما با مشاهده این نمودار میتوانید متوجه شوید که بهترین وضعیت این ژورنال از نظر هر شاخص در چه سالی بوده است.

08

در این نمودار میتوایند تعداد کل استنادات به ژورنال و تعداد خود استنادی ها را و تفاوت این دو مقدار را به تفکیک مشاهده نمایید.

 

09

در نمودار زیر تعداد استنادات به ازای هرمدرک به طور کلی و تعداد استنادات خالص به هر مدرک (بدون در نظر گرفتن خود استنادی ها) نشان داده شده است.

 010

 

این نمودار بیانگر تعداد استنادات به هر مدرک در بازه های زمانی دو، سه و چهار ساله میباشد.

 011

 

نمودار زیر میزان همکاری های بین المللی نویسندگان ژورنال مورد نظر را نشان میدهد، این نمودار بیانگر تعداد مدارکی ست که در تالیف آن نویسندگان بیش از یک کشور مشارکت داشته اند.

 012

 

از آنجایی که همه مدارک قابل استناد دهی نیستند، نمودار زیر بیانگر میزان وجود مقالات قابل استناد(پژوهشی اصیل، مروری، مقالات کنفرانس) و همچنین مقالات غیر قابل استناد در استنادات مقالات مجله میباشد.

 013

 

در این نمودار میتوانید درصد مقالاتی که حداقل یک بار مورد استناد واقع شده اند و درصد مقالاتی که اصلا مورد استناد قرار نگرفته اند را مشاهده نمایید.

014