معاونت پژوهشی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

green

معاونت تحقیقات و فناوری - دانشگاه علوم پزشکی فسا

برای بهتر شدن نگارش متن خود باید با قواعد تایپ آشنا باشید که در اینجا به ذکر مهمترین آن ها می پردازیم. دانستن این موارد بسیار مهم است. به خصوصو برای عزیزانی که در حال نگارش پایان نامه هستند، رعایت این قواعد برای بالا بردن نمره بسیار تأثیرگذار است.

نیم فاصله: برای تایپ برخی کلمات چند بخشی مثل "پایان نامه" بهتر است از نیم فاصله استفاده شود. این کار 2 مزیت دارد. اول اینکه نوشته زیباتر می شود و دوم، رایانه برای حساب تعداد کلمات تایپ شده این چنین کلمات را یک کلمه حساب می کند. زیرا در اصل "پایان نامه" یک کلمه است نه دو کلمه.

در اکثر ویندوزها نیم فاصله با فشردن دو دکمه Shift  و Spaceحاصل می شود. اما در برخی Shift + Space عمل نمی کنند و نیم فاصله را به ما نمی دهد.

در برنامه Word به منوی Insert رفته و گزینه ی Symbol را انتخاب کنید. در بالای پنجره ای که باز می شود روی Special Characters کلیک کنید. حالا در اواخر لیستی که مقابلتان است روی No-Width Optional Break و بعد روی دکمه ی Shortcut Key کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود ترکیبی که مایلید نیم فاصله به شما بدهد را بزنید. مثلا Shift+Space و یا Ctrl+Spac. Assign و سپس Close را بزنید.

علامت های نگارشی

علامت های نگارشی عبارتند از: نقطه، ویرگول، نقطه ویرگول، علامت سؤال، علامت تعجب، سه نقطه و...

بین این علامت ها با کلمه ی قبلب خود، نباید از Space استفاده کرد. اما بین آن و کلمه بعد حتماً باید Space بزنید.

رعایت این شیوه، هم شکل ظاهری متن را زیباتر می کند و هم باعث می شود نقطه گذاری های متن شما در هر حالتی از دیده شدن در مانیتور و یا چاپ شدن روی کاغذ، به هیچ وجه از انتهای سطر پایین نیفتند.

("«[{}]»") پرانتز، کروشه، آکولاد و گیومه

برای این علامت ها به این گونه عمل می شود. هر کدام از این علامت ها را که باز می کنید، قبلش باید Space را زده باشید تا با کلمه ی قبلی فاصله ایجاد شود، اما بعد از علامت به هیچ وجه کلید Space را نزنید و فاصله ایجاد نکنید. برای بستن علامت هم دقیقا برعکس عمل کنید؛ یعنی بدون هیچ فاصله ای ازکلمه ی قبلی، علامت را ببندید، ولی بعد از آن کلید Space را بزنید و به نوشتن ادامه دهید.

کروشه

ما در زبان فارسی چیزی به اسم کروشه نداریم. کروشه در حقیقت همان گیومه در رسم الخط لاتین است. پس بهتر است از گیومه به جای کروشه در زبان فارسی استفاده کرد.

تنوین

تنوین کلمات را به هیچ وجه نباید حذف کرد. شاید به اعتقاد بعضی افراد این حرف عربی بوده و در فارسی نباید استفاده کرد. اما باید توجه داشت که خط فارسی با عربی جز در مواردی یکسان است. اما توجه داشته باشید که به اشتباه تنوین را به کلمات اضافه نکنید. کلماتی که ریشه فارسی دارند نباید تنوین به آنها اضافه شود.

منبع:http://researcheditor.ir